Neonacisté v Česku snadno koupí "to pravé" oblečení

Příznivci neonacismu a fašismu už dávno nenosí tradiční vojenské letecké bundy - takzvané bombery, maskáče a kanady. Jejich současné oblečení vypadá docela nenápadně. Loga na oděvech přitom odkazují na nacistickou symboliku, nezřídka oslavují Hitlera.

Na stránkách nechvalně proslulých fotbalových násilníků z Brna Johny Kentus Gang bliká banner propagující slovenskou oděvní značku Eighty Eight. Stejná reklama je i na serveru Hooligans.cz.

Eighty-Eight znamená osmdesát osm. „Zasvěcení" ale číslu rozumí jinak. „V neonacistickém prostředí jsou tato čísla užívána jako kryptogram, který vyjadřuje nacistický pozdrav Heil Hitler!” řekla mluvčí policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanka Kosinová. Písmeno H je totiž na osmém místě v abecedě.

Firma sice na svých stránkách tvrdí, že číslo 88 symbolizuje sílu, energii, seberealizaci. Odvolává se na významné letopočty, které jsou s touto číslicí spojeny. Produkty s touto značkou vypadají jako běžné sportovní oblečení. Potisky ale ukrývají rasistické poselství. "Bowlingový team" značky Eighty-Eight například znázorňuje bílá bowlingová koule, která rozráží černé kuželky.

Celý článek i s fotomateriálem na serveru idnes.cz.