Fakta o prodeji Thor Steinar v Německu

Německá značka Thor Steinar si za léta svého působení na trhu vybudovala u neonacistické scény celkem slušnou pozici.Pomohla také vytvořit novou image neonacistů. I když se firma často brání, že se nejedná o neonacistickou značku, tak je faktem, že místa se zvýšenou aktivitou neonacistů jsou místa s nejvyšším prodejem produktů Thor Steinar.  Nejlepším důkazem nám může být Německo, kde se hackerům z Chaos Computer Club (CCC) podařilo získat data z online obchodu thorsteinar.de, která jasně dokládají tuto souvislost.

Podle zdrojů, které získal CCC má internetový obchod značky Thor Steinar jednoznačně nejvyšší odbyt na východě Německa (viz. mapa). Oblast bývalé NDR je také místem s největším počtem voličů rasistické a neonacisty podporované strany NPD, která těží z nenávisti vůči cizincům, ač jich ve Východním Německu žije daleko méně (ani ne 2%), než v Západních částech Německa. Aktivity německých neonacistů se odehrávají převážně v této části země. Po pádu berlínské zdi se na východě vzedmula vlna rasového násilí, jejíž obětí se stalo přes sto lidí.

V Sasku například NPD získala v komunálních volbách v roce 2008 5,1 % a její zastupitele najdeme na všech saských radnicích. Na druhé straně Berlín, město, které je vůči neonacistům nepřátelské, je jedním z mála ostrůvků nízkého prodeje Thor Steinar na východě.

Západ Německa je ve srovnání s východem pro Thor Steinar o hodně slabším odbytištěm. Zde dosahuje firma vyšších zisků pouze v několika městech a to zejména tam, kde je silná hooligan scéna jako například Saarbrücken, Hamburg nebo Frankfurt nad Mohanem.

Podle dat, která získal CCC, byl obrat internetového obchodu thorsteinar.de v roce 2006 459.546,14 Euro. Během roku 2007 výrazně vzrostl na 1.807.215,93 Euro.Zajímavé je, že v roce 2008 naopak vidíme pokles na 1.265.397,58 Euro. Jak sami vidíte na těchto číslech, nejedná se o žádné nízké sumy, proto je potřeba si uvědomit, že pro neonacisty je Thor Steinar nejen reklamou na "nordický" životní styl, ale také vynikajícím finančním zdrojem.

Nic na tom nemění fakt, že od roku 2009 je část firmy v rukou arabského podnikatele Fajsala az-Zárúního, který poskytl firmě veliké investice, ač není sám neonacista. V současné době je jediným majitelem Thor Steinar Uwe Meusel. Axel Kopelke z firmy odešel. Po vyhraných žalobách se na hadry Thor Steinar vrátilo i staré logo. Díky investicím z Dubaje se Thor Steinar stal ještě známější a "normální" rasisté dnes nakupují Thor Steinar více, než neonacisté.

Mapa prodejte Thor Steinar v Německu. Červená místa znamenají  objednávky v Thor Steinar eshopu.